Presentations WindDays Conference 2018

13 June 2018

Opening session
Hans-Dieter Kettwig (ENERCON)
Mel Kroon (TenneT)
Tjisse Stelpstra (IPO)

11.00 – 12.30 Parallel sessions

Energie- & Klimaatakkoord 2.0 Olof van der Gaag (NVDE)

Yellow Room

Presentation:
Olof van der Gaag (NVDE)

Internationaal Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen

Purple Room

Presentations:
Maria van der Heide (Action Aid)
Roland Amoureus (Renewi)
Bastiaan Vader (NWEA)

Market developments in wind energy in Europe

Blue Room

Presentations:
Bas Ort (NMT)
Pierre Tardieu (WindEurope)
Bart Bode (VWEA)
Jan Molema (Benelux Union)

Multi-stakeholder pilots in offshore wind farms

Orange Room

Presentation:
Martine Verweij (Green Bridges)
Eelco Leemans (LMC)
Karel van den Wijngaard (ARK)
Antoine Maartens (Vereniging Participatie Wind op Zee)

Challenges for the energy transition I: Power supply & System integration in 2050

Green Room

Presentations:
Mart van Bracht (Topsector Energie)
José Rueda Torres (TU Delft) and Víctor García Suárez (TU Delft)
René Peters (TNO)
Gert-Jan Kramer (Utrecht University)
Hugo Groeneman (HYGRO)

13.30 – 15.00 Parallel sessions

Kennismaking Kernteam Wind op Land

Yellow Room

Presentation:
Monica Kwakkelstein (RVO)

Werken in wind: het beroep van de toekomst

Purple Room

Presentations:
David-Pieter Molenaar (Siemens)
John Baken (CAREER)
Marike Dijksterhuis (TechniekPact)

Market opportunities for Dutch wind expertise

Blue Room

Presentations:
Eric Arends (Pondera)
Arjen Schutte (HHWE)
Rytis Kevelaitis (Advisor to the Minister of Energy of the Republic of Lithuania)

Offshore wind policy and tenders in 2018 and 2019

Orange Room

Presentation:
Rene Moor (Ministry of economic Affairs)

Challenges for the energy transition II: The demand side of the market

Green Room

Presentations:
André Rauwerda (DNV GL)
Rob van Gerwen (DNV GL)
Wessel Bakker (DNV GL)
Jiles van den Beukel (Eneco)

15.30 – 17.00 Parallel sessions
The sky is the limit (?) – Vogels en vleermuizen

Yellow Room

Presentations:
Martijn ten Klooster (Pondera Consult)
Nicolai Bolt (Provincie Flevoland)
Marieke Kaajan (ENVIR Advocaten)
Jonne Kleyheeg-Hartman (Bureau Waardenburg)

Wind energy R&D agenda

Blue Room

Presentations:
Simon Watson (TU Delft)
Peter Eecen (ECN part of TNO)
Maarten de Vries (Roland Berger)
Johannes Peschel en Joep Breuer (KitePower)
Bob Meijer (TKI Wind op Zee)

Balance of plant & intergation of wind turbine and support structures

Orange Room

Presentations:
Ben Hendriks (WMC)
Tim Raaijmakers (Deltares)
Mark Riemers (SPT Offshore)
Boudewijn van Gelder (KCI)
Eeke Mast (DNV-GL Energy)

Challenges for the energy transition III: The grid

Green Room

Presentations:
René Postulart (TenneT)
Edwin Edelenbos (Netbeheer Nederland)
Peter Vaessen (TU Delft)
Thomas Donders (TenneT)

 

 

 

14 June 2018
9.30 – 11.00 Parallel sessions

Welke rol neemt de gemeente?

Yellow Room

Presentations:
Barbara Luijters (gemeente Olst-Wijhe)
Geert Bosch (Bosch & van Rijn)
Frank Duenk (Gemeente Hertogenbosch)

Lokale betrokkenheid bij windprojecten

Purple Room

Presentations:
Daan Grooten (Qurrent)
Monique Sweep (DeltaWind)
Pascal Weijers (WindUnie)
Sybrand de Boer (De Windcentrale)
Duco van Dijk (Bosch & van Rijn)

Operations & Maintenance

Blue Room

Presentations:
Bob Meijer (TKI Wind op Zee)
Dennis Schiricke (OutSmart)
Maurits Huisman (TNO)
Ron van Helvoirt (Ronth)
René Lindeboom (MARIN)
Remco Streppel (OutSmart)

Offshore wind resource

Orange Room

Presentations:
Ine Wijnant (KNMI)
Reinder Ronda (KNMI)
Jan Willem Wagenaar (TNO)
Frank Selten (KNMI)
Bram du Saar (Ministerie van Binnenlandse Zaken)
Pim van Dorp (Whiffle)

Innovation: Demonstrating and testing

Green Room

Presentations:
Peter Eecen (ECN part of TNO)
Wouter Dirks (Van Oord)
Ben Hendriks (WMC)
Twan Romeijn (Port of Rotterdam)
Glen Donnelly (ECN part of TNO)
Ferry Visser (Stork)

11.30 – 13.00 Parallel sessions

Regionale energie- en klimaatstrategieën

Yellow Room

Presentations:
ir. Martine van Gemert (innogy)
Rob Smit (innogy)
Michiel Mulder (Natuur en Milieufederaties)

Omgevingswet: kansen voor windenergie

Purple Room

Presentations:
Rutger Schonis (Energieke Ruimte B.V.)
Robin Aerts (Pels Rijcken & Droogleever Fortuijn)
Lianne Barnhoorn (Pels Rijcken & Droogleever Fortuijn)
Wouter Verweij (Bosch & van Rijn)

Decommissioning, re-use parts of turbines, life time extension

Blue Room

Presentations:
Niels Bijkersma (innogy SE)
Wiebe Bonsink (HEBO Maritiem Service BV)
Johan Top (Topwind)
Julie Teuwen (TU Delft)
Boudewijn Versluijs (Boskalis)

Entering into a zero-subsidy era for offshore wind?

Green Room

Presentations:
Albert van der Hem (BLIX Consultancy BV)
Bart Oberink (innogy SE)
Simon Braaksma (Philips)
Steven Evans (ING Bank)
Jan-Peter Elffers (Amsterdam Capital Partners)

14.00 – 15.30 Parallel sessions

Hoe ziet ons (energie)landschap er straks uit?

Yellow Room

Presentations:
Jaap Bosch (Ampyx Power)
Eric Arends (Pondera Consult)
Joeri de Bekker (OVSL)

Windontwikkelingen: beleid versus financierbaarheid

Purple Room

Presentation:
Ilse van Veghel (IN.credible)
Lexje Rietveld (Eneco)
Jakoba van der Mei (SMBC)

Offshore Wind Innovation Challenge

Blue Room

Presentations:
Erwin Coolen (InnovatieLink)
Bob Meijer (TKI Wind op Zee)
Jan Reier Arends (SeaZip Offshore Service BV)
Erik Korterink (Gemini)

Offshore ecology and nature

Orange Room

Presentations:
Aldith Hunkar interviewde Bert Wilbrink (Ministerie van Economische Zaken)
Nathalie Strookman (Natuur en Milieu) and Guido Schild (Stichting de Noordzee)
Mardik Leopold (WUR)
Eloise Burnett (Carbon Trust)

A holistic view on Cyber Security for wind farm critical infrastructures

Green Room

Presentation:
Wolf Freudenberg (DNV GL)

Closing session
Aldith Hunkar
Hans Timmers (NWEA)
Bob Meijer (TKI Wind op Zee)
Remco de Boer
Yttje Feddes (Feddes/Olthof landschapsarchitecten)
Siward Zomer (ODE Decentraal)
Arnold Spek (Eneco)